top of page

Kuidas olla õnnelik?

Kas tead, et Sinu peast käib iga päev läbi 60 000 – 80 000 mõtet? Aukartust äratavalt suur maht. Millised need mõtted on? Kuidas need on seotud õnnetundega?


Teadlased on uurinud inimese mõtlemist ja selle mõju tundeelule juba aastaid ning jõudnud järeldusele, et ainuüksi mõtlemine määrab selle, kuidas inimene ennast tunneb. Aga ka seda, et inimesel endal on väga suur mõju oma tundeid juhtida – saada jagu negatiivsetest mõttemustritest ja luua positiivseid.

See tähendab, et nii Sinul kui minul (ja kõigil) on võime juurdunud harjumusi muuta ning võtta kasutusele uusi, paremaid harjumusi.


Milline on Sinu mõtlemine täna?

Loe järgnevaid näiteid ja mõtle, kumb mõtlemise viis kehtib Sinu kohta:


a) Homme on metsaistutustalgud – kindla peale tuleb sellest üks vihmane ja külm päev.

b) Loodan, et homme, metsaistutustalgutel, on ilm ilus. Ja kui sajabki, mis siis – äge üritus on see ikkagi.

************************************************************************

a) Vean kihla, et takso jääb täna jälle hiljaks ja ma ei jõua õigeks ajaks koosolekule.

b) Loodan, et täna ummikuid ei ole, takso tuleb õigeks ajaks ja ma jõuan enne koosolekut oma osakonnast läbi astuda.

************************************************************************

a) Ma ei saa seda aruannet iialgi kokku. See on nii keeruline.

b) See aruanne tundub keeruline ja võtab palju aega, aga küll ma selle kokku saan. Olen sellega tegelenud vaid pool tundi.

Kui avastasid, et Sinu mõtteviis on pigem ettevaatlik, pessimistlik (mine tea, mis võib juhtuda!), siis tea, et selle muutmine ja seeläbi enesetunde parandamine on Sinu enda võimuses.


Muutes oma mõtlemisviisi positiivsemaks annad endale võimaluse tunda häid tundeid, häid emotsioone. Nii saad tõsta oma õnne- ja rahulolutunnet, valmisolekut tulla toime ka keerukamate olukordadega elus.


Miks tasub mõtelda positiivselt?

See aitab Sul toime tulla pingete ja stressiga, hoida tervist (nii vaimset kui füüsilist), parandada suhteid nii tööl kui kodus ja tunda elust rõõmu – olla õnnelik.


Positiivne mõtteviis innustab Sind:

  • uusi asju ette võtma;

  • uusi võimalusi otsima ja õppima;

  • proovima, katsetama, saavutama;

  • oma eesmärkide poole püüdlema;

  • endasse uskuma:

  • oma ideid, unistusi ja eesmärke saavutama.

Kui oled otsustanud oma mõtteviisi muuta, siis tea, et iga muutus võtab aega, nõuab kannatlikkust, visadust ning uuesti ja uuesti proovimist. Kuni õnnestub. Ja kui avastadki mõnikord end pessimistlikke mõtteid mõtlemast, ära tunne end halvasti, vaid ütle julgelt „Stopp!“ ning asu neid mõtteid ümbersõnastama. Just nii, nagu pisut eelpool näidetena kirjas.


Kui tunned, et Sul läheb juba kenasti ja uus mõtteviis on Sind aidanud, siis aita ka teisi enda ümber. Ole eeskujuks, innustajaks, inspireerijaks. See teeb ainult head. Sulle, teistele. Kõigile.

Optimistliku ja eluterve mõtlemisega on peaaegu alati seotud rõõmus olek, püsivus, eesmärkide ja unistuste saavutamine ning hea tervis.

Kõike seda ning head saabuvat pühadeaega Sulle soovides


MASH tiim

Comments


bottom of page