top of page
Elu tasakaaluratas

Elu tasakaaluratas

Elu tasakaaluratas on coachingus kasutatav ülipopulaarne visuaalne töövahend, mis aitab Sul kiiresti näha ja mõista, kui tasakaalustatud või täisväärtuslik on Sinu elu praegusel hetkel.

Tasakaaluratta algne kontseptsioon on omistatud Paul J. Meyerile, kes asutas 1960. aastal Success Motivation® Institute’i. Paul J. Meyer oli mõtteliider ja juhendamisvaldkonna pioneer. Ta lõi palju programme, et aidata inimestel oma eesmärke saavutada, aega hallata ja olla parem juht.

:: Elu tasakaaluratas

Coachingu ratas.2.png

Ratas koosneb tavaliselt 8-10 kategooriast või alast, mida peetakse oluliseks terve või tasakaalustatud elu jaoks.

Neid kategooriaid ja sõnastusi saab muuta või kohandada iga inimese jaoks sobivaks. Mõnikord jagatakse kategooriad täpsema punktiarvestuse saamiseks kaheks.

Ratas on võimas ja iidne sümbol. See viitab liikumisele, elutsüklile, muutustele, võimalusele oma elu juhtida.

Coachingu ratas. Blank (tasuta veebist)2.png

Tasakaaluratas on isiklik ja iga inimese jaoks ainulaadne. See, mis mõne jaoks võib olla rahuldav või tasakaalustatud, võib teiste jaoks olla stressirohke või igav. Oluline on see, et tasakaaluratta harjutus tõstab inimese teadlikkust. Just see võimaldab tal planeerida rahuldust pakkuvamat elu, mis on lähemal tema enda ainulaadsele tasakaalumääratlusele.

:: Miks võib tasakaaluratas Sulle sobida? 

Tasakaaluratas on äärmiselt võimas ja paindlik tööriist. Ükskõik, kuidas Sa ratast kasutad, annab see Sulle ülevaate iseendast. See arusaamine annab selgust ja motivatsiooni muudatuste tegemiseks ning oma elu parandamiseks.

Tasakaaluratta muudab väga heaks tööriistaks see, kui Sa õpid tulemusi põhjalikumalt uurima. See tähendab küsimuste esitamist, mis tõstavad Sinu teadlikkust selle kohta, kuidas Sa end tunned ja mis on Sinu jaoks kõige olulisem. Ja mis kõige tähtsam, see tähendab ka avastamist.

Sa saad seda kasutada korduvalt. Regulaarne ratta juurde tagasipöördumine võib tuua esile kasulikke mustreid ja aidata Sul enda kohta uut teada saada.

Ehkki eluratta harjutust kasutatakse tavaliselt elu tasakaalustamiseks, saab tühja ratast  kasutada peaaegu iga olukorra sügavamaks mõistmiseks.

,,

Mõnikord võib Sind elus vajalike muudatuste tegemisel tagasi hoida see, et Sul ei ole olukorrast head ülevaadet. Tasakaaluratas annab vajaliku ülevaate kohe (nn helikopteri vaade). 

NB! Pea meeles, et tasakaal elus saavutatakse harva, sest elu nihkub ja muutub pidevalt. Kasulik on teadvustada ja endale meelde tuletada, et eesmärk ei ole täieliku elutasakaalu "saavutamine". Püüa mõelda hoopis nii, et Sa liigud selle "suunas", mitte sellest eemale.

:: 12 tasakaaluratta küsimust Sulle

Need on tavaliselt küsimused, mida coachingus tasakaalurattaga töötades coachid inimestelt küsivad. Vaata, kuidas õnnestub Sul neile iseseisvalt vastata ja mida teada saada. Eelnevalt muidugi, tee ära tasakaaluratta harjutus (joonista oma ratas, mõõtes hetkeseisu Sinu jaoks tähtsate kategooriatega (8 või 10).

,,

On täiesti OK, kui oma elu uurimiseks, selguse saamiseks ja paremaks muutmiseks kasutad professionaali abi.

 • Kuidas suhtud oma ellu, kui vaatad oma ratast?

 • Kas Sinu jaoks on selles üllatusi?

 • Kuidas Sa praegu nendes aladel (kategooriates) aega veedad?

 • Kuidas Sulle meeldib nendes alades aega veeta?

 • Mis teeks selle hindeks 10?

 • Milline näeks välja hinne 10?

 • Millist neist kategooriatest sooviksid kõige rohkem täiustada?

 • Kuidas saaksid nendele muutustele oma elus ruumi teha?

 • Millist abi ja tuge võiksid teistelt vajada, et muudatusi teha ja oma eluga rohkem rahul olla?

 • Millist muudatust soovid kõigepealt teha?

 • Mis on väikseim samm, millega saaksid alustada?

 • Kui oleks üks põhitegevus, mis hakkaks kõike tasakaalu viima, siis mis see oleks?

Tasakaal ja enese eest hoolitsemine on olnud pikka aega alahinnatud oskused, aga see ei peaks nii olema. Enam. Täna. 

Meie coachid ja tervisenõustaja toitumise alal on heameelega valmis aitama Sul enda eest paremini hoolt kandma õppida. Et elu oleks paremini juhitav. Igas eluvaldkonnas. 

TULE PROGRAMMI "SINU TERVIS LOEB"

MEIE
INIMESED 

TULE
COACHINGUSSE

bottom of page