top of page
Lülita end välja

Laisklemise 10 eelist

Psühholoogid on avastanud, et me veedame kohutavalt palju aega unistades (st mittemidagi tehes) – mõnel juhul peaaegu 50% ajast. See on pannud mõned psühholoogid väitma, et mõtetes ekslemine pole mitte niivõrd tõrge, vaid pigem süsteemi enda võtmeosa, mis võib aidata meie ajul paremini toimida.

:: Mis on laisklemine ja miks see hea on?

Laiskus on tootlikkuse mündi teine pool ja nutika töö käivitajaDefinitsiooni järgi on laisklemine sügav puhkus - asi, mida tööl heade tulemuste saavutamiseks väga vajame. laisklemine võimaldab meil olla vaimselt tervem ja tööl produktiivsem.

:: Kuidas?

Kui Sinu tähelepanu puhkab, näiteks jõudeoleku (laisklemise) ajal, liiguvad Sinu mõtted:

48%

ajast tulevikku

28%

ajast olevikku

12%

ajast minevikku

suvekool2022

1. See tähendab uute ideede avastamist. Sinu ajus hakkab siis tööle vaikerežiimi võrgustik (DMN), mis aktiveerib vanu mälestusi, liigub edasi-tagasi mineviku, oleviku ja tuleviku vahel, luues uusi ühendusi, mis annavad Sulle võimaluse avastada täiesti uudseid ideid ning lahendusi tõrksatele probleemidele. Kui Sa ei keskendu aktiivselt ühelegi konkreetsele ülesandele, hakkavad aju unistavad osad alateadlikult probleeme lahendama või olukordi läbi töötama. 

2. See tähendab puhkust. Kui otsustad lasta oma mõtetel rännata, ei pea Sa oma tähelepanu reguleerima. See taastab energia, mis aitab hiljem sügavamalt keskenduda.

3. See võimaldab teha plaane ja meelde tuletada oma eesmärke. Uuringud näitavad, et me mõtleme tulevikule 14 korda sagedamini, kui meie tähelepanu on hajutatud, võrreldes sellega, kui oleme keskendunud. Samuti mõtleme oma pikaajalistele eesmärkidele 7 korda sagedamini, kui meie tähelepanu on puhanud. 

„Unistamine on fantastiline viis pääseda ligi oma alateadvusele ja lasta vaikselt haudunud ideedel teadvusesse jõuda. See tähendab, et kuigi arvad, et Sa ei tee midagi, kaevandad tegelikult oma mõistuse sügavustes, et leida oma probleemidele loovamaid lahendusi“ Scott Barry Kaufman (NYU psühholoogiaprofessor)

,,

Kui keskendumine muudab Sind produktiivsemaks, siis keskendumata jätmine ehk laisklemine muudab Sind loovamaks. Jõudeolekus võib tunduda, et Sa ei tee palju. Vaimselt on aga täpselt vastupidi.

:: Mida laisklemine teha aitab?

Laisklemine aitab Sul vältida tähelepanuväsimusest tulenevaid riske.

Stress ja läbipõlemine

Paljud asjad, mida arvame, et need peaksid aitama meil keskenduda, on tegelikult aju loomuliku toimimisega vastuolus. Saad oma aju paremini aidata, kui tood igasse päeva teadlikult laisklemise elemente.

See võimaldab Sul näiteks:

  • õigesti ja õigel ajal puhata;

  • oma tervist hoida; 

  • vigu (konflikte) vältida; 

  • paremaid otsuseid teha;

  • probleeme lahendada;

  • tulevikku planeerida; 

„Progressi ei tee varajased ärkajad. Seda teevad laisad inimesed, kes püüavad leida lihtsamaid viise millegi tegemiseks“. R.A. Heinlein, lennuinsener, mereväeohvitser ja ulmekirjanik

,,

Teadlased ja vaimse tervise eksperdid on üha enam ühel meelel selles, et laisklemine võib olla liiga hõivatud (ja stressis) inimese jaoks üks olulisemaid tööriistu.

:: Kuidas (tööl) viljakalt laiselda? 

Sinu aju töötab kõige optimaalsemalt, kui saab kombineerida oma tööd fokusseeritud tegevuse ja lihtsalt "uitamise" vahel. Tähelepanelik pead olema liigse keskendumisega. See kulutab energiat ja võib mõjuda halvasti enesekontrollile. Energia äravool võib muuta Sind impulsiivsemaks ja vähem sõbralikumaks (abivalmiks). Sellisel juhul võivad olla ka Sinu otsused halvasti läbimõeldud ja Sinu koostöövõime väheneda. 

Mis siis aitab? Ideaalne on, kui saad iga päev mõneks ajaks minna kuhugi, kus saad ühenduse tööga katkestada, teha asju, mis Sulle meeldivad ja mitte millelgi end häirida lasta. Kui Sa ei keskendu, lülitab Sinu aju sisse vaikerežiimi võrgustiku (DMN-i), mis laseb Sinu mõtetel vabalt rännata ning kombineerida uusi ideid ja häälestuda teiste inimeste peale mõtlemisele, tasakaalu saavutamisele, prioriteetide taastamisele. Kas Sinu töökohal on olemas kohad, kuhu saad "eralduda"? 

Tee midagi muud! Ajule meeldib vaheldus. Vii aju mängima. Mängimine tundub ajule väga olulise tööna. See pakub põnevust. See on teistmoodi kui töö. Mängu kaudu (kui Sa ei mõtle tööst!) võid avastada täiesti ootamatult väga lihtsaid lahendusi. Kas Sina saad tööl mängida?

Tööl mängimine ja/või mänguliste olukordade võimaldamine on seotud inimeste väiksema väsimuse, igavuse, stressi ja läbipõlemisega.

,,

Tähelepanu taastamise teooria (The Attention Restoration Theory; ART) ütleb, et looduses aja veetmine on meie  keskendumisvõime taastamisele väga hea.  Siit Sulle soovitus - too loodus tööle! Teadlased soovitavad, kui ise loodusesse minna ei saa, tasub luua tööl erinevaid võimalusi loodusega kohtumiseks. Kas Sul on? 

See soovitus võib tunduda Sulle ehk kummaline, kuid see mõjub lihtsalt suurepäraselt: veeda pause (st laisklemishetki) koos inimestega, kes Sind inspireerivad. Kas Sul on tööl selliseid kolleege? 

Anna ajule õiget kütust! Keskendumine on raske ning võtab palju energiat. Ajule on kõige tähtsamaks energiaallikaks glükoos. Selle kättesaadavuse vähenemine võib mõjuda negatiivselt tähelepanule ja mälule. Kognitiivse võimekuse säilitamiseks on vajalik vere glükoositaseme hoidmine optimaalsel tasemel. Hoia rasvadel silm peal! Väga ohtlikud on ajule transrasvhapped, liialdada ei tohi küllastunud rasvhapetega. Ajule eriti vajalikud on oomega-3 rasvhapped. Kas Sinu aju saab õiget kütust?

Üks parimaid viise lasta ajul hetkeks tööst puhata on uinak. Uuringute kohaselt on parim päevase uinaku kestus 10-20 minutit. Kas oled proovinud?

Õpi ja praktiseeri strateegilist unistamist! Strateegilise unistamise võimsust kasutades saad end suuremateks väljakutseteks paremini ette valmistada ja stressiteguritega paremini toime tulla. Kas oskad?

TULE PROGRAMMI "SINU TERVIS LOEB"

TELLI "LAISKLEMISE" KOOLITUS 

KONTROLLI OMA STRESSI! 

bottom of page