top of page

Tee oma südamele head

Kas tead, et aprill on südame tervise kuu? Et südame tervisest sõltub Sinu elu, Sinu võime anda endast tööl parim ning viia ellu oma unistusi?


Kui Sa pole juba mõnda aega oma südame tervisele tähelepanu pööranud, siis tee seda nüüd.


Miks peaksid seda tegema?

Usun, et tead ise mitut põhjust. Soovitan Sul mõelda oma unistustele. Nendele suurtele ja ilusatele unistustele, mis Sul olid, kui astusid kõrgkooli või kui said kätte oma esimese väljateenitud palga. Ja nendele unistustele, mis on Sul täna kui oled juba lapsevanem ja näed oma laste kasvamist, elad kaasa nende unistustele. Teie ühistele unistustele ...

Just nende unistuste pärast tasub Sul oma südant ja tervist hoida. Ka siis, kui on rasked ajad. Kui tundub, et põhjust pingutada ei ole. Alati on.


Mis ohustab Sinu südame tervist?

Ilmselt tead, et stress on südame tervise jaoks väga kehv kaaslane. Kui tunned, et Sinu elus on liiga palju stressi, püüa seda vähendada. Ära jäta stressi tähelepanuta. Tänapäeva stressirohkes ühiskonnas puudutavad südame-veresoonkonnahaigused üha rohkem ka nooremaid inimesi.

Stressiga tegelemisel on oluline, et pöörad tähelepanu koormuse ja taastumise tasakaalule. Pea tööl väikeseid puhkepause. Loobu pidevast ületöötamisest. Hoia oma töövaba aeg tegevustele, mis aitavad Sul tööst puhata ja taastuda.

Tegele oma lemmiktegevustega (loe, joonista, loo muusikat, suhtle sõpradega, kasvata taimi jne). Õpi kasutama stressimaandamise tehnikaid (nt positiivne mõtlemine; rahustav hingamine, mindfulness). Liigu ja tee sporti, aga tee seda teadlikult ning Sulle sobiva koormusega. Liigne agarus ja ülepingutamine koos vähese treenitusega võib teha rohkem kurja kui head. Seda nii Sinu motivatsioonile kui tervisele. Väga oluline on magamine. Sa vajad kvaliteetset ööund vähemalt 6-9 tundi ja seda igal öösel.


Südame tervisele on väga oluline tasakaalus ja tervislik toitumine. Paraku juhib just stress liiga sageli inimesi toiduvalikute tegemisel "valele teele", suurendades nii mitmete terviseriskide halba mõju südamele (kõrge kolesteroolitase, kõrge vererõhk, kõrge veresuhkru tase, ülekaal, rasvumine jt).

Kui soovid oma südamele teha head, vaata üle oma toiduvalikud. Too oma menüüsse rohkem puu- ja köögivilju ning marju, sest lisaks vitamiinidele ja mineraalainetele sisaldavad need teisigi kasulikke aineid (sh. väga vajalikke antioksüdante, fütotoitaineid). Söö kala 3 korda nädalas ja pähkleid, mandleid ning seemneid iga päev (peotäis). Need sisaldavad häid rasvhappeid (mono- ja polüküllastumata rasvhappeid, sh oomega-3 rasvhappeid). Tarbi lisaks head ja kvaliteetset külmpressi-oliiviõli. Piira rasvaste ja soolarikaste loomsete toiduainete tarbimist (singid, vorstikesed, viinerid, grill-liha jmt) ja vaata üle oma piimatoodete tarbimine ning kogused (eelista väherasvaseid, maitsestamata ning fermenteeritud mahetooteid). Asenda valgest jahust valmistatud tooted täisteratoodetega (leib, pasta) ning jäta koogid-maiustused erilisteks sündmusteks (just nii, nagu tegid seda omal ajal Sinu vana-vanavanemad).


Kokkuvõtlikult:

  • liigu ja tee sporti, mis Sulle meeldib (kolm-neli korda nädalas)

  • tegele stressi maandamisega (tervislikul moel!)

  • puhka ja maga (ööuni on vajalik)

  • söö tervislikku ja mitmekesist toitu (rohkem taimset on südamele hea)

  • küsi abi (see on täiesti OK!)

Kui Sulle tundub, et need soovitused on kõik head ja vajalikud, aga tunned, et iseseisvalt alustamine on siiski keeruline (pisut hirmutav) ja vajad kedagi, kes Sind juhendab, tule nõustamisele!Sinu südame tervis ja Sinu unistused on seda kindlasti väärt.


Malle Lutsoja

Tervisekoda MASH


Comments


bottom of page