top of page

Oktoober on vaimse tervise kuu


Kas teadsid, et 2019. aastal registreeriti Eestis täiskasvanud elanikkonna hulgas uusi ambulatoorseid psühhiaatrilisi haigusjuhte 16 183 korral (2018. aastal oli see number 14 928). Ja et suurim muutus toimus 35-44 aastaste vanusegrupis – parimas töö- ja eneseteostuse eas inimeste hulgas.


Miks meie vaimne tervis meid alt veab?


Põhjuseid on mitmeid, kuid üheks põhjuseks on inimeste liigne pühendumine tööle ja iseenda „unustamine“. Sageli on põhjuseks ka keeruliseks arenenud suhted tööl või ebaselged ja liiga kõrged, üle inimese võimete olevad, ootused tööülesannete täitmisele.


Mis aitab?


Aitab tasakaalu leidmine. Aitab märkamine, ärakuulamine, üksteisega arvestamine, usalduse loomine ja kokkulepetest (ühistest väärtustest) kinnipidamine. Aitab hoolivus.


Just sellest kõigest räägib katkend ühest targast raamatust, mis üle pikkade aastate taas minu juurde jõudis. Jagan katkendit heameelega ka Sinuga. Ehk leiad just siit oma tasakaalu- ja edasiliikumise tee, oma viisi teiste inimeste mõistmiseks ja abistamiseks.


Antoine de Saint-Exupéry „Väike prints“


… "Inimestel pole enam aega midagi tundma õppida. Nad ostavad kõiki asju valmis kujul kaupmeeste käest. Ja kuna ei ole kaupmehi, kes sõpru müüksid, siis polegi inimestel enam sõpru. Kui tahad endale sõpra, siis taltsuta mind", ütles rebane.

"Mis tuleb selleks teha?" küsis väike prints.

"Tuleb olla väga kannatlik," kostis rebane. "Kõigepealt istud minust veidi eemale, vaat nii, rohu peale. Ma vaatan sind silmanurgast ja sina ei ütle mulle mitte midagi. Keel on arusaamatuste allikaks. Kuid iga päev võid sa istuda natukene lähemale."

Järgmisel päeval tuli väike prints uuesti.

"Oleks parem, kui oleksid tulnud samal ajal," ütles rebane. "Kui tuled näiteks pärastlõunal kell neli, siis hakkan end juba kella kolmest saadik õnnelikuna tundma. Iga minutiga tunnen ma end ikka õnnelikumana. Kella nelja ajal muutun juba rahutuks ja murelikuks - nii ma avastangi, mis õnn väärt on! Aga kui sa tuled ükskõik millal, siis ei tea ma, mis kella ajal oma südant ette valmistada."…Töörõõmu, tasakaalu ja õnnetunnet Sulle soovides


Malle Lutsoja

Tervisekoda MASH
Comments


bottom of page