Toitumine ja füüsiline aktiivsus on olulised tegurid, mis mõjutavad inimeste tervist ja heaolu, samuti haigestumist ja tervisekadu.
Tänapäeval on mitmekesine toit ja erinevad liikumisvõimalused üsna hästi kättesaadavad. Ometi näitavad uuringud, et üha rohkem inimesi kannatavad just elustiilist põhjustatud krooniliste haiguste all.
Koondasime siia mõned mõtlemapanevad faktid eestimaalaste tervisekäitumise kohta.
Ülekaal ja rasvumine
2014. aasta andmetel on Eestis ülekaalulisi mehi 45% ja naisi 28% (vanuses 18-65 aastat), rasvunud on 19% meestest ja 20% naistest. Kaaluprobleemidega laste osakaal on samuti tõusutrendis.
Ülekaal ja rasvumine on paljude tõsiste haiguste, sh südame-veresoonkonnahaiguste, tekke riskikomponendid
Tervena elatud aastad
Igaüks meist soovib elada kaua ja tervena. On välja arvutatud, et 2014. aastal sündinud meeste oodatav keskmine eluiga on 72,3 aastat ja naistel 81,5 aastat.
Samas on leitud, et tervena elatud eluaastaid on meestel keskmiselt 53,1 aastat ja naistel keskmiselt 57,1 aastat (prognoos, 2014. aastal sündinud mehed, naised).
Kui kaua soovid Sina tervena elada ja mida oled selleks teinud?
Kaotatud eluaastad
2017. aastal kaotas Eesti elanikkonna haigustest tingitud surmade tõttu 418 496 eluaastat. On mõtlemapanev arv...
Sagedasemad surma põhjused
Kõige sagedasem surma põhjus Eestis on vereringeelundite haigused, sh südamehaigused, mis moodustavad 53% kõikidest surmajuhtumitest Eestis (2014. a. andmed). Teisel kohal on kasvajad (25% surmajuhtumitest). Järgnevad õnnetusjuhtumid, mürgistused, traumad ja seejärel liiklusõnnetused.
Tasub teada, et vereringeelundite haigused on paljudel juhtudel ennetatavad just tervisliku elustiiliga (tervislik toitumine, liikumine, suitsetamisest loobumine jne).
Kuidas on lood Sinu tervise ja eluviisiga?
Artikli koostamisel kasutatud allikad: Tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas; Eesti Statistikaamet.
Comments