top of page

Kuidas ennast kriisi ajal aidata?

Kuigi kriisi ja tugeva stressi ajal võib Sul olla väga raske midagi üldse ette võtta, siis siin on Sulle siiski mõned soovitused, mida proovida. Kui üksi on raske motivatsiooni leida, palu hea sõber või lähedane inimene endale appi. Koos on kergem.


Püüa olla füüsiliselt aktiivne

See on hea nii Su kehalisele kui vaimsele tervisele. Füüsiline aktiivsus ja sportimine aitab stressitaset maandada. See viib mõtted murelt eemale ning aitab kehal toota vajalikke õnnehormoone. Hästi sobivad värskes õhus viibimine, jalutamine ja igasugune aeroobne sport (sörkjooks, rattasõit, tantsimine, kiirkõnd, kepikõnd jne). Lisaks võivad abiks olla hingamisharjutused (nt. sügava hingamise harjutus, kõhuhingamise harjutus, lihaste lõdvestuse harjutus jt).


Füüsilise aktiivsuse plussid: stressitaseme ja ärevuse vähenemine, meeleolu paranemine, rohkem energiat, unekvaliteedi paranemine, enesehinnangu paranemine, parem enesetunne ja tervis, positiivne mõju mälule ja keskendumisele.

Vaata üle oma toitumisharjumused

Tervislik ja mitmekesine toitumine on stressiga toimetulekul Sinu kehale ja vaimsele tervisele väga oluline. Pikaajaline stress, nagu kriis sageli on, tühjendab Su keha paljudest energiatootmiseks vajalikest vitamiinidest (nt B-vitamiinid, magneesium). Eriti siis, kui sa ei saa neid toiduga piisavalt. Lisaks võib stressiga kaasneda üle- või alasöömine ning ebatervislike „lohutussöökide“ eelistamine. Kõik see võib Sulle tekitada uue stressiallika (liiga suur kaalutõus või -langus, toitainepuudusest tulenevad tervisehädad). Jälgi, et Sinuga nii ei juhtuks. Vajadusel konsulteeri toitumisnõustajaga, kes aitab Sul menüü korda seada ning valida toiduaineid, mis stressis kehal kiiremini taastuda aitavad. Tervislik toitumine ja kehaline liikumine üheskoos on parim kombinatsioon tervenemiseks.


Tervisliku toitumise plussid: enesetunde paranemine, rohkem energiat, parem uni ja keskendumisvõime, stressi või ärevuse vähenemine, enesekindluse tõus, uute maitsete avastamine, uute toiduvalmistamise oskuste omandamine, kaaluprobleemide ja teiste tervisemurede vähenemine, immuunsuse tugevnemine.

Püüa saavutada/taastada korralik uni

Uni on vajalik. Uni aitab olulistel kehafunktsioonidel taastuda ja Sul puhata. Enamik täiskasvanuid vajab ööund ca 6-9 tundi. Ägeda stressi või kriisi ajal, kui keha on väga väsinud, võib unevajadus olla mõnikord suurem. See on normaalne. Hea on siiski võimalikult ruttu taastada tervislik unerütm ja sellest kinni pidada.


Hea une plussid: keha ja aju saavad puhata ja taastuda, tunded ja mõtted korrastuvad, aju suudab paremini olukorda hinnata ning hakata paremini lahendusi genereerima, tulevikupilti looma; tekib rohkem positiivset energiat, tahe ja tegutsemisvõime taastub, tugevam immuunsus, parem südame tervis, vähenenud risk diabeediks, vaimse heaolu suurenemine.

Kriisis olles vajab inimene veel palju abi ja toetust, sh. adekvaatset ja asjakohast infot toimunu kohta, et olukorda mõista, mõtestada ning sellest enda jaoks kooskõlalist pilti luua. Ära pelga seda abi oma lähedastelt küsida ja vastu võtta. Suhtlemine, oma peas olevate mõtete ning küsimuste arutamine kellegi teisega võib olla just see, mis aitab Sind edasi.

Osadele inimestele sobivad hingelise tasakaalu leidmiseks mindfulness ja vaimsed praktikad (mediteerimine, jooga), mõnede jaoks on hea lahendus looduses viibimine (matkamine, pildistamine), kunstiga tegelemine (joonistamine, maalimine). Palju abi võid saada probleemilahendusoskuste täiendamisest ja oma tunnetega hakkamasaamiseks vajalike oskuste lihvimisest.

Comentários


bottom of page