top of page

Palju õnne sünnipäevaks!

Sünnipäev on üks väga tore ja oodatud päev. Mida tead aga sellest, kuidas sünnipäevade traditsioon on tekkinud ja mida põnevat on sünnipäevade kohta teada?

Oma sünnipäeva eel võtsime kätte ja uurisime seda pisut lähemalt. Siin on Sulle mõned põnevad faktid:


Sünnipäeva tähistati juba aastal 3000 e.m.a

Kuigi paljud ajaloolased usuvad, et sünnipäeva tähistamine sai alguse Vana-Rooma riigis, on võimalik, et sünnipäevade tähistamise teerajajateks olid hoopis egiptlased. Piiblit uurivate teadlaste sõnul mainiti sünnipäeva kõige varem umbes aastal 3000 e.m.a. See mainimine viitas vaarao sünnipäevale - tema sünnile jumalana. Vaaraode kroonimist peeti olulisemaks kui tema füüsilist sündi. Kroonimise hetkel arvati, et vaaraod on muutunud jumalateks. Seda päeva tähistati eriliselt.


Sünnipäevi peeti kaitseks kurja vastu

Vanad kreeklased, nagu paljude teiste paganlike kultuuride inimesed, arvasid, et sünnipäevad, mis on suurte muutuste päevad, toovad ligi kurje vaime. Nende peletamiseks süüdati küünlaid, et tuua valgust pimeduse vastu. Inimesed uskusid, et hea tuju, soojad soovid ja ühtekuuluvus hoiavad kurje vaime eemal. Seetõttu tuldi ka sünnipäevadel kokku - perega, sõpradega, lähedastega. Tehti kingitusi ja kasutati müratekitajaid, sest usuti, et seegi peletab kurjad vaimud eemale.

Tundub, et neist ammustest aegadest on tänapäevagi üht-teist head üle tulnud.


Sünnipäevad ... lastele?

Täna peavad sünnipäevi kõige oodatumaks sündmuseks ilmselt lapsed. Varasematel sajanditel olid need enamasti aga hoopis täiskasvanute pärusmaa. Laste sünnipäevi hakati alles 19. sajandil laialdasemalt tähistama. Sakslased olid esimesed, kes laste sünnipäevi tunnustasid ja tähistama hakkasid. Hea teadmine, sest kinnitab - kõigi sünnipäevad väärivad tähistamist.


Kõige tuntum sünnipäevalaul

Kui oled laulnud laulu "Happy Birthday to You" või on seda Sulle lauldud, oled osalenud Louisville'i Hill Sistersi - Mildredi ja Patty Hilli austusavaldusel. Õed läksid ajalukku sellega, et kirjutasid 1893. aastal laulu "Good Morning to All", millest inspireerituna sündiski tuntuim sünnipäevalaul "Happy Birthday to You".


Sünnipäevatunne ja -pidu

Leedus uuriti 309 arstitudengi käest, kuidas nad ennast oma sünnipäeval tunnevad. Selgus, et naised tundsid end oma sünnipäeval armastatumalt ja erilisemalt kui mehed ja et 90,9% vastajatest eelistas tähistada oma sünnipäeva koos sõpradega, 66,3% koos pereliikmetega ja oli ka neid, kes eelistasid oma sünnipäeva tähistada üksinda (12%).


Millisel kuul on kõige rohkem sünnipäevi?

Siin on Sulle üks põnev sünnipäevade sageduse kaart, mis võib olla Sulle abiks, kui tahad teada, kui suur on Sinu võimalus kohtuda inimesega, kellel on samal kuupäeval sünnipäev.


Sünnipäevaparadoks: sünnipäev samal päeval?

Kas oled kunagi täiesti juhuslikult kohanud kedagi, kellel on täpselt samal päeval sünnipäev kui Sinul? Arvestades, et selle esinemise tõenäosus on vaid 1/365 ehk 0,27%, on see hämmastav.

Põnev on, et Sa ei pea tegelikult kohtuma 365 inimesega, et saaksid kohtuda kellegagi, kellel on Sinuga täpselt samal päeval sünnipäev.


Sünnipäevaparadoks ütleb, et 50%-line tõenäosus sellise inimesega kohtumiseks on juba siis, kui sattud ühte ruumi 23 juhusliku inimesega. Kui Sul õnnestub kokku saada umbes 30 inimest, tõuseb võimalus 70% -ni. Kui inimeste arvu aga kahekordistada ja kokku tuleb 60 inimest, tõuseb võimalus 99% -ni. Huvitav kas pole? Proovi järele!


Meie proovime järele ja teeme seda juba 14. detsembril - oma sünnipäeval Facebookis. Kuigi tabel väga suurt kokkusattumust ei ennusta, usume, et õnn on meiega.


Sünnipäevaüllatused

Muidugi! Ilma nendeta ei saa läbi ühelgi sünnipäeval. Kliki pildile ja vaata, milliseid üllatusi meie Sulle oma sünnipäeva puhul pakume!


Sünnipäevaootuses

MASH tiim

Comments


bottom of page